top of page

Kui arst esilekutsumise saatekirja kirjutas, muigas ta kavalalt, et tavaliselt see aitab.

Meie armas beebi sündis viis päeva pärast 40. nädala täitumist. Jõudsin koolitajalt juba beebi väljameelitamise tehnikate kohta küsida, kuid tõsisemaks tööks nendega siiski veel ei läinud. Otsustasin, et käin enne kokkulepitud kontrollis ära. Kui arst esilekutsumise saatekirja kirjutas, muigas ta kavalalt ning ütles, et tavaliselt see aitab. Täpselt nii läkski. Juba samal ööl hakkas beebil tulemisega kiire ning järgmise päeva lõunaks oligi käes.


Meie esimese lapse sünd


Minu jaoks käis kõik väga kiiresti - tuhude algusest lapse sünnini läks 10 tundi. Üllatav oli see, et tugev nn kakahäda tunne, millest palju räägitud sünnitusmajja ajastamise kontekstis, saatis mind algusest peale ning looteveed nirisesid sellega samaaegselt. Ka tuhud olid kohe lühikese vahega. Tuhusid ma ise ei mõõtnud, kuid nende vahel oli väga raske lõdvestuda, sest aega jäi väheks. Umbes 3 tunni pärast kui abikaasa üles ajasin, sai tema tuhude vaheks alla kahe minuti. Siis hakkas meil sünnitusmajja minekuga kiire. Sinna saabudes mõõdeti avatuseks 5 cm ning suunati kohe sünnitustuppa.


Päris plaanipäraselt muidugi kõik ei läinud. Väljutusperiood oli pikk ning lõpuks oli tarvis teha lahklihalõige. Samas olen rõõmus, et seda ei tehtud kergekäeliselt, vaid meie soove arvestati ning oodati viimase hetkeni. Beebi sündis seejärel ühe tuhuga, kõigepealt pea ja keha kohe järgi.

Veel õnnelikum olen selle üle, et sain sünnitada loomulikul teel ning mul ei olnud vaja kasutada valutustamise meetodeid.

On hästi tänuväärne, et meile anti sünnitustoas piisavalt aega. Tegelikult olime isegi topelt aja s.o kahe tunni asemel ligikaudu 4 tundi, sest ootasime peretoa järjekorras (õnneks lubati isasid siis juba sünnitusjärgsesse osakonda). Olime sünnitusmajas suvel nn beebibuumi ajal ning kahel eelmisel päeval oli sündinud rekordarv beebisid. Siiski meil vedas ning keegi soovis varem lahkuda (või innustati lahkuma) ja toa meile loovutada.

Kuna minul ja beebil oli kõik hästi, pakuti meile juba järgmisel päeval samuti kojuminekut. Mõtlesime natuke ja otsustasime selle pakkumise vastu võtta. Tundus, et sünnitusmajas oli kõigil väga kiire ja meiega tegeleti minimaalselt. Teisest küljest võis ju kellelgi seda tuba ka palju rohkem tarvis olla kui meil. Nii läksimegi koju ning hakkasime hoolega kosuma. Kahe päeva pärast, kui beebiga kontrolli läksime, olime sünnikaalu juba tagasi söönud ja natukene lisaks ka. Mul on ääretult hea meel ka selle üle, et rinnaga toitmine algusest peale hästi sujus ning beebil ei ole kaalus juurde võtmisega probleeme olnud. Usun, et siin mängis suurt rolli see, et meil oli pärast sünnitust piisavalt pereaega ning beebi sai omas tempos rinda otsida ja rahulikult süüa.


Ämmaemandat kiidan ka - konkreetne, professionaalne, arvestav. Küll kiituse ja tunnustuse poolelt tagasihoidlik, mis võib-olla pole kõigile meelepärane. Kuid meil võttis selle rolli enda kanda praktikant. Nii, et eriti hästi toimis nende kahe koostöö. Kusjuures olime abikaasaga enne sünnitust arutanud, et praktikanti me sünnituse juurde kindlasti ei soovi. Tundus, et mida vähem inimesi ja rohkem privaatsust, seda parem. Aga kohapeal lasksime asjadel minna ning kokkuvõttes pöördus see meie kasuks, sest tegemist oli väga armsa inimesega, kes aitas ja hoolitses meie eest rohkem kui sünnitusmaja personalil aega oleks jagunud. Mäletan hästi Lenne loengut, kus ta kellegi samalaadset kogemust kirjeldas ning ma tol hetkel mõtlesin, et mina kindlasti see inimene ei ole, kellele praktikandi juuresolek sobib.

Nüüd kursusest!


See on suurepärane kursus, kus osaleda oma kaaslasega. Mehed ei ole sageli raamatute lugejad ja loengute järele kuulajad. Mõtlesin samuti, kuidas oma abikaasat asjadega kurssi viia, nii et see oleks tema jaoks kaasahaarav ja samas praktiline. Kursuse formaat on väga hea, lisaks muudab väike osalejate arv selle vahetumaks. Siinkohal kiidan väga ka koolitaja koolitamisoskust! Meile mõlemale väga meeldis ja sobis.


Hüpnosünnituse kursus andis meile tausta loomulikust sünnitusest ja sünnituseks õige häälestuse.

Sain kindluse, et võin usaldada oma keha ning see omakorda andis meile julgust ja südamesse rahu. Muidugi andis kursus ka praktilised meetodid, millega sünnitusele vastu minna ning see sisendas enesekindlust. Meie küll rakendasime neist sünnitusel väheseid, kuid need olid väga head sünnituseks valmistumisel. Me saime oma soovid läbi mõelda, tehnikaid praktiseerida ja välja valida sobivaimad.


Sünnitusel kasutatu võtaksin kokku kolme märksõnaga: hingamine, vesi ja alaselja massaaž.

Julgustuslauseid, Vikerkaare lõdvestust ega koostatud muusika playlisti ma sünnitusel ei kasutanud. Soovisin vaikust ning keskenduda hingamisele. Arvan, et kui sünnitus ja ka tuhude vahed oleksid olnud pikemad, oleks need kindlasti aidanud fookust hoida ja keskenduda. Samuti ei läinud tarvis ühtegi muud ettevalmistatud materjali või asja, mis me haiglaruumi kodusemaks muutmiseks kaasa võtsime. Imelik, aga mulle meeldis see hommikupäikeseküllane sünnitustuba ning ei näinud vajadust seda ümber või hubasemaks sättida.


Põhiline, mida ma tuhude algusest peale tegin, oli rahulik hingamine. Alustasin kursusel õpitud ja igapäevaselt praktiseeritud hingamisharjutustega, kuid õige pea suutsin teha vaid sügavat ninast sisse ninast välja hingamist. See ilmselt tundus kehale omasem, sest olen seda aastaid joogas praktiseerinud. Kõhuhingamist oli väga raske teha juba algusest peale, kuna tuhude vahed olid lühikesed ning nende vahel ei jõudnud piisavalt lõdvestuda. J-hingamist tegin väljutusfaasis küll palju. Lisaks oli see suureks abiks pärast sünnitust tualetis käimisel.


Vesi aitas tohutult!

Kodus olin pikalt duši all ning sünnitusmajas sain kasutada nii dušši kui vanni. Ka täisavatuseni jõudsin just vannis olles. Abikaasaga läbiproovitud abistamisvõtetest kasutasime läbi sünnituse alaselja massaaži või tugevamaid vajutusi alaseljale, seda oli nii vaja, sest iga tuhu kiirgas tugevalt alaselga. Seda sai teha õnneks igas asendis: vannis, järil, voodil.


Aitäh veelkord selle kogemuse, teadmiste ja toetuse eest! Olen seda kursust juba mitmele sõbrale soovitanud ja teen seda kindlasti ka edaspidi!


Comments


Uus
Viimased postitused
Arhiiv
Märksõnad
Jälgi meid:
  • Facebook Basic Square
bottom of page