Mis on hüpnoos?
Hüpnoos on turvaline, valikulise keskendunud tähelepanu loomulik olek,
mil sa oled täie teadvuse juures ja hästi lõdvestunud.
Lihtsamalt öeldes on hüpnoos eesmärgistatud meditatsioon –
olles mõnusas lõdvestusseisundis, tunneme end turvaliselt ja oleme avatud enesesisendustele, mis aitavad meil saavutada soovitud tulemusi alateadvuses.
Just alateadvuses elavad meie harjumused, uskumused, segavad mõtted, anded ja varasemad kogemused. Tee sinna viib läbi sügava lõdvestusseisundi.
Kas tead, et oleme kõik iga päev
korduvalt hüpnoosis?
-
Hommikul ärgates, aga veel silmad kinni mõnuledes
-
Õhtul enne sügavalt uinumist
-
Unistades
-
Lugedes põnevat raamatut või vaadates filmi
-
Kaminatuld või langevat lund silmitsedes
Neil juhtudel tajud, kuuled ja oled täiesti teadlik sind ümbritsevast, kuid oled ise valinud olla lõõgastusseisundis ja keskendud millelegi kindlale. Keegi võib sind ka tulutult kõnetada - alles siis, kui miski sinu tähelepanu ja reaktsiooni päriselt vajab, katkestad oma tegevuse.
Iga lugu jätab meisse jälje - kuulates tähelepanelikult vestluskaaslast, oled jällegi hüpnoosis.
Või oled kunagi märganud, et sõidad tuttavat teed mööda kodu poole ja värava eest tajud hämmeldusega, et kuidas ma siia küll sain? Viimased 5 minutit olid justkui autopiloodil, mõtteis mujal..
Hüpnoos on loomulik, muutunud teadvuse seisund - sel ajal on meie aju aktiivsus lihtsalt teisel sagedusel, oleme lõdvestunud ja millelegi keskendunud - hüpnoosi kogemine on täiesti loomulik!
Sünnitus toimub naistel suuresti kahe kõrva vahel. Meie mõtted ja emotsioonid seoses sünnitusega mõjutavad seda, kuidas meie keha toimib. Olles hirmul ja ärevuses, on häiritud emakalihaste töö, hapnikuga varustatus ja loomulike sünnitushormoonide tootmine. Oluline on mõista, et hea sünnikogemuse eelduseks on vabaneda stressist ja hirmudest juba enne tähtsa päeva saabumist.
Enamasti püüame oma elus muutusi teha stressiolukorras, kui stressihormoonid aktiveerivad meie kehas "võitle-või-põgene" refleksi. Kehas vallandub biokeemiline, suuresti alateadlik ja meie tahtele allumatu protsess - neerupealistest vabanevad adrenaliin, kortisool ja testosteroon. Vererõhk tõuseb, tekivad lihaspinged või valud, seedehäired, immuunsüsteem nõrgeneb , tajume end pidevas valvelolekus.
Sellises olukorras on aga füsioloogiliselt võimatu oma sisseharjunud käitumisi ja uskumusi muuta. Soovides muuta harjumusi, peame neid muutma seal, kus nad elavad - alateadvuses. Kõige tõhusam ja mitteinvasiivne viis alateadvusesse siseneda on läbi sügava lõdvestusseisundi. Olles lõdvestunud, tunneme end turvaliselt ja oleme avatud sisendustele.
Siin tulebki appi juhendatud lõdvestus ehk meditatsioon, mis lõdvestab esmalt su füüsilise keha, tasakaalustab hingamist ja ka segavad mõtted hakkavad tasapisi peas rahunema. Siit edasi on alateadvus vastuvõtlik soovitud positiivsete sõnumite sisendamisele, mida saab teha juhendaja eelnevalt kokkulepitud eesmärkide saavutamiseks või sina ise läbi enesesisenduse ja positiivse sisekõne.
Tegelikkuses ongi iga hüpnoos enesehüpnoos - keegi teine ei saa panna sulle mõtteid pähe, mis on vastuolus sinu tõekspidamistega - võtad vastu vaid seda informatsiooni, mida soovid ja vajad. Lood oma alateadvuses ise usalduse ja enesekindluse sünnituse loomulikkuse, naise keha võimekuse ja lapse sünnitarkuse osas. Hirm asendub usaldusega - keha usub, mida sina usud ja nii saab võimalikuks positiivne sünnikogemus.
Hüpnosünnituse kursusel kasutatakse mitmeid hüpnoteraapia valdkonnast tuntud tehnikaid. Hüpnoteraapia töötab väga hästi just seepärast, et lõdvestusolekus tunneme end turvaliselt ja oleme avatud sisendustele, mis aitavad meie soovitud eesmärke saavutada.
Hüpnoosiseisundis olles töötame oma alateadvusega ega lase end segada teadliku meele poolt teinekord 'hästi läbi analüüsitud' ja 'kapseldatud' probleemilahendustest. Just nii sageli juhtub - arvame, et oleme kunagise mure seljatanud selle üle piisavalt juureldes ja teadlikult otsustades, et "olen sellest üle saanud". Ometi on selle mure tegelik tuum peidus meie sügaval alateadvuses ning ootab vaid sobivat hetke, et endast jälle märku anda - enamasti täiesti ettearvamatus olukorras.
Sama lugu on meie alateadvusse programmeerunud arusaamadega sünnitusest - ühiskond, teiste naiste jutud ja meedia on naistele sünnitushirmu tekitamiseks hoolega tööd teinud. Esmarase, kes oma teadmatusest ei mõtleks sünnitusest kui millestki hirmsast, võib sünnituse lähenedes ikkagi ärevusse sattuda, kuna alateadvusest kerkivad esile kaadrid nähtud filmidest, sõbrannadelt kuuldud sünnituslood ja perekonnas jagatud uskumused, justkui sünnitusoskus oleks pärilik.
Iga sünd ja sünnitus on siiski erinev ja eriline. Eelarvamuste ja hirmude vaba hoiak on võimalik taasluua läbi alateadvusse talletunud piltide 'ümber-programmeerimise' - positiivse enesesisenduse ja hüpnoosi kaudu.