top of page

Kas eraämmaemand või mitte?

Meie koolitaja Annika jagab oma mõtteid ämmaemanda rollist sünnitusel. Olles ise ämmaemand ja ka kahe lapse õnnelik ema, on ta kogenud nii toetaja kui toetuse saaja poolt. Igale perele peab jääma võimalus teadlikke valikuid teha, kuid kas Sul on oma soovidest ja võimalustest täna selge ülevaade? Miks osad pered eelistavad eraämmanda teenust ja miks teistele see nii oluline ei tundu? Mis on täna Eestis sünnitades Sinu võimalused?


Kui ma mõtlen enda kahe lapse sündimise lugudele, siis olid need nii erinevad, kuid samas nii sarnased. Sarnased just energialt, sest mõlema lapse sünni juures viibisid samad inimesed – minu elukaaslane ja minu enda poolt valitud ämmaemand.


Minu meelest on ääretult oluline, et inimesed, kes sünni juures viibivad, on just need Sinu inimesed. See on väga-väga võimestav. Usaldus on see, mis viib sündi kergusega edasi. Äärmiselt panustav on, kui saad selle imelise protsessi käigus keskenduda vaid järgnevale kümnele sekundile ning ei pea tegelema kõrvalisega.


Kuuldes, et pealinna sünnitusmajades hakatakse eraämmaemandate hinda tõstma, taban end mõttelt, et on see vast huvitav maailm, kus me elame. Ühelt poolt väljendatakse toetuse olulisust ja antakse mõista, et rasedad ja nende heaolu on nii tähtsad, kuid teiselt poolt justkui tahetakse nende valikuvabadust piirata.


Muidugi on asi ka vaatepunktis – kui rahas ei oleks küsimus, siis mida ja keda ma valiksin enda beebi sündimise juurde? Mõeldes Eesti keskmiste palkade peale ja sellele, et paraku väga paljude perede valikud sõltuvad rahalistest võimalustest, on see haiglate poolt huvitav käik tõsta hindu drastiliselt 500 eurolt 900 eurole. Aga mis siis, kui mõni naine tõesti tunneb, et vajaks eraämmaemanda toetust ja tähelepanu, kuid ta ei saa seda oma majanduslikus olukorras valida, siis mida selline hinnatõus tegelikult loob? Kas vähem või rohkem sekkumata ja rahulikke sünde või hoopis pinget, mis sünniprotsessi ajal on pigem sünnituse normaalset kulgu pärssiva toimega?


Eesti sünnitusmajades töötavad väga toredad ja vägevad ämmaemandad, aga paratamatult võib juhtuda, et kõik inimesed ei klapi omavahel. Kes ühe jaoks on ideaalne, ei pruugi teisele oma konkreetsema või pehmema olekuga kohe üldse sobida. Seepärast ongi hea, et meil on võimalus valida enda kõrvale just need inimesed, kes aitavad luua just Sinu jaoks turvalise ja usaldusväärse sünnikeskkonna.


Haiglas sünnitades tuleb tihti ette ka seda, et ämmaemandal on samal ajal mitu naist jälgida ning ta ei saa viibida Sinu juures igal hetkel. Samuti ei tea keegi kunagi ette, kui kiiresti või aeglaselt sünnitusprotsess kulgeb, seega võib ühe pere jaoks sünnituse ajal mitu korda ämmaemand vahetuda. Mõne pere jaoks ei ole see tõenäoliselt oluline, kuid teised mõtlevad veel kaua, kas teistmoodi oleks ehk panustavam olnud.


Mida eraämmaemand siis üldse endast kujutab? Ta on inimene, kelle pere saab enda lapse sünni juurde valida. Mina olen soovitanud ämmaemandaga enne kohtuda ja tunnetada, kas tegemist on üldse pere jaoks õige inimesega, sest praegusel hetkel valitakse ämmaemandat tihti puhtalt pildi ja soovituste järgi. Eraämmaemand viibib Sinu sünnituse juures kokkulepitud ajast kuni vähemalt hetkeni, mil beebi on 2 tunni vanune.


Kui otsid ämmaemandat, kellega sünnitada, siis kindlasti leia hetk ning saa temaga kokku. Vaata, kas teie vaated ja energiad sobivad omavahel ning ära karda vajadusel kohtuda ka mõne teise potentsiaalse ämmaemandaga, kui tunne pole päris õige. See on ikkagi Sinu sünnitus ja Sa ei sünnita iga päev.


Ma ei arva, et kõik naised vajavad eraämmaemandat, kuid usun, et need, kes tunnevad, et see võib säästa neid üleliigsest pingest ja aidata kaasa nende sünnituse loomulikule ja rahulikule kulgemisele, võiksid saada seda valida kerge südamega. Sina tead, mis loob Sinu jaoks enamat, kui seda enda käest küsid!


Armsad beebiootel pered! Usaldage enda sisetunnet ja teadmist… Teie teate, mis või kes loob tegelikult enamat teie eludesse, sünnitustesse ja olemisse. Ja ärge unustage seda ka valida!


Annika

Comments


Uus
Viimased postitused
Arhiiv
Märksõnad
Jälgi meid:
  • Facebook Basic Square
bottom of page